၂၀၂၀ ေရြးေကာက္ပြဲမွာ ၀င္ေရာက္ယွဥ္ၿပိဳင္ၾကမည့္ ခ်င္းျပည္နယ္မွ NLD ကိုယ္စားလွယ္ေလာင္းမ်ား

0

#Zawgyi

လာမယ့္ ၂၀၂၀ အေထြေထြေရြးေကာက္ပြဲက်င္ပမယ့္ ရက္အတိအက်ကို တရား၀င္ေၾကညာျခင္းမရွိေသးေပမယ့္ ယခင္လ်ာထားခ်က္အတိုင္း ႏို၀င္ဘာလအတြင္း က်င္းပသြားမယ္လို႔ ျပည္ေထာင္စုေရြးေကာက္ပြဲေကာ္မရွင္က ေျပာဆိုခဲ့ပါတယ္။

ဒါေၾကာင့္ ေရြးေကာက္ပြဲမွာ ၀င္ေရာက္ယွဥ္ၿပိဳင္ၾကမယ့္ ႏုိင္ငံေရးပါတီေတြဟာ သူတို႔ပါတီကိုယ္စား ျပဳအေနနဲ႔ မဲဆႏၵနယ္ေျမအသီးသီးမွာ ၀င္ေရာက္အေရြးခံၾကမယ့္ ကိုယ္စားလွယ္ေလာင္းေရြးခ်ယ္မႈေတြ စတင္ေနၾကၿပီ ျဖစ္ပါတယ္။

လက္ရွိအႏုိင္ရပါတီျဖစ္တဲ့ အမ်ဴိးသားဒီမိုကေရစီအဖြဲ႔ခ်ဴပ္ (NLD) ပါတီကေတာ့ ၿမိဳ႕နယ္တစ္ၿမိဳ႕နယ္စီမွာ NLD ၿမိဳမိၿမိဳဖ (၅) ဦးစီေရြးခ်ယ္ၿပီးေတာ့ အဲဒီၿမိဳ႕မိၿမိဳဖမ်ားႏွင့္ ၿမိဳ႕နယ္ပါတီ EC ေတြက ၂၀၂၀ ေရြးေကာက္ပြဲမွာ NLD ကိုယ္စားျပဳအေနျဖင့္ ၀င္ၿပိဳင္မယ့္ ကိုယ္စားလွယ္ ေလာင္းေတြကို ေရြးခ်ယ္ခဲ့ၾကၿပီး ခ်င္းျပည္နယ္မွာေတာ့ NLD ပါတီကိုယ္စားျပဳအေနျဖင့္ ၀င္ေရာက္ယွဥ္ၿပိဳင္ၾကမယ့္ လႊတ္ေတာ္ကိုယ္စားလွယ္ေလာင္းေတြကို အၿပီးသတ္ေရြးခ်ယ္လိုက္ၿပီျဖစ္ပါတယ္။

ခ်င္းျပည္နယ္ၿမိဳ႕နယ္အသီးသီးမွ NLD လႊတ္ေတာ္ကိုယ္စားလွယ္ေလာင္းအျဖစ္ ေရြးခ်ယ္ခံရတဲ့ပုဂၢိဳလ္ေတြမွာ ေအာက္ပါအတိုင္းျဖစ္သည္။

ဟားခါးၿမိဳ႕နယ္

1.     Dr. Aye Aye Ngun (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္)

2.     Pu Ngun Vung (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္)

3.     Pu Tial Ling (ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္)

4.     Pu Zo Bawi (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၁) လက္ရွိ လႊတ္ေတာ္ဥကၠဌ

5.     Pu Sui Thio (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၂) လက္ရွိ လမ္းပန္းဆက္သြယ္ေရး၀န္ႀကီး

ဖလမ္းၿမိဳ႕နယ္

1. Pu Zung Hlei Thang (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္) လက္ရွိအမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္အမတ္
2. Pu Riang Vel (ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္) လက္ရွိ ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္အမတ္
3. Salai Lian Luai (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၁) လက္ရွိ၀န္ႀကီးခ်ဴပ္
4. Pu Ral Hnin (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၂) လက္ရွိျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္အမတ္

တီးတိန္ၿမိဳ႕နယ္

1.     Pu Hang Khan Lian (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္ )

2.     Pu Thang Do Cin (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္)

3.     Pu Piang Suan Mung (ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္)

4.     Pu Thang Tuan Pau (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၁)

5.     Pu Mang Hin Dal (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၂) လက္ရွိ စိုက္/ေမြး/သစ္ေတာ၀န္ႀကီး

မင္းတပ္ၿမိဳ႕နယ္

1.     U Ngai Tam Om (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္)

2.     U Nay Lin Aung (ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္) လက္ရွိျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္အမတ္

3.     U Aung Tan (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၁) လက္ရွိ ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္အမတ္

4.     U Hung Nai (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၂)

မတူပီၿမိဳ႕နယ္

1.     Pu Van Ni (Vahnei) (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္)

2.     Mai Then Dik (ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္)

3.     Pu Thang Cin (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၁)

4.     Pu Vui Kaw (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၂) လက္ရွိ ဘ႑ာေရး၀န္ႀကီး

ထန္တလန္ၿမိဳ႕နယ္

1.     Pu Henry Van Thio (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္) လက္ရွိႏိုင္ငံေတာ္ ဒု-သမၼတ

2.     Pu C. Za Cung (ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္)

3.     Pu Chan Ham (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၁)

4.     Pi Ni Sui Lian (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၂)

တြန္းဇံၿမိဳ႕နယ္

1.     Pu Suan Mang (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္)

2.     Pu Suan Kap (ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္)

3.     Pu Kam Khen Mang (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၁)

4.     Pu Thang Suan Zam @ Sia Zamno (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၂)

ကန္ပက္လက္ၿမိဳ႕နယ္

1.     Daw Khin Shwe Lwin (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္) လက္ရွိ အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္အမတ္

2.     Daw Khin San Myint (ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္)

3.     U Kee Aung (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၁)

4.     ဦးေဖြအား (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၂) လက္ရွိ လူ၀င္မႈႀကီးၾကပ္ေရး၀န္ႀကီး

ပလက္၀ၿမိဳ႕နယ္

1.     ဦးေျပမင္း (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္) လက္ရွိ ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္အမတ္

2.     ဦးေ၀ွ႔တင္း (အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္) လက္ရွိအမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္အမတ္

3.     ဦးေအာင္ေရႊ (ျပည္သူ႔လႊတ္ေတာ္)

4.     ဦးစိုးထက္ (ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၁) လက္ရွိစည္ပင္၀န္ႀကီး

5.     ဦးမ်ဴိးထုိက္(ျပည္နယ္လႊတ္ေတာ္ – ၂) လက္ရွိ အမ်ဴိးသားလႊတ္ေတာ္အမတ္

#Unicode

လာမယ့် ၂၀၂၀ အထွေထွေရွေးကောက်ပွဲကျင်ပမယ့် ရက်အတိအကျကို တရားဝင်ကြေညာခြင်းမရှိသေးပေမယ့် ယခင်လျာထားချက်အတိုင်း နိုဝင်ဘာလအတွင်း ကျင်းပသွားမယ်လို့ ပြည်ထောင်စုရွေးကောက်ပွဲကော်မရှင်က ပြောဆိုခဲ့ပါတယ်။

ဒါကြောင့် ရွေးကောက်ပွဲမှာ ဝင်ရောက်ယှဉ်ပြိုင်ကြမယ့် နိုင်ငံရေးပါတီတွေဟာ သူတို့ပါတီကိုယ်စား ပြုအနေနဲ့ မဲဆန္ဒနယ်မြေအသီးသီးမှာ ဝင်ရောက်အရွေးခံကြမယ့် ကိုယ်စားလှယ်လောင်းရွေးချယ်မှုတွေ စတင်နေကြပြီ ဖြစ်ပါတယ်။

လက်ရှိအနိုင်ရပါတီဖြစ်တဲ့ အမျိူးသားဒီမိုကရေစီအဖွဲ့ချူပ် (NLD) ပါတီကတော့ မြို့နယ်တစ်မြို့နယ်စီမှာ NLD မြိုမိမြိုဖ (၅) ဦးစီရွေးချယ်ပြီးတော့ အဲဒီမြို့မိမြိုဖများနှင့် မြို့နယ်ပါတီ EC တွေက ၂၀၂၀ ရွေးကောက်ပွဲမှာ NLD ကိုယ်စားပြုအနေဖြင့် ဝင်ပြိုင်မယ့် ကိုယ်စားလှယ် လောင်းတွေကို ရွေးချယ်ခဲ့ကြပြီး ချင်းပြည်နယ်မှာတော့ NLD ပါတီကိုယ်စားပြုအနေဖြင့် ဝင်ရောက်ယှဉ်ပြိုင်ကြမယ့် လွှတ်တော်ကိုယ်စားလှယ်လောင်းတွေကို အပြီးသတ်ရွေးချယ်လိုက်ပြီဖြစ်ပါတယ်။

ချင်းပြည်နယ်မြို့နယ်အသီးသီးမှ NLD လွှတ်တော်ကိုယ်စားလှယ်လောင်းအဖြစ် ရွေးချယ်ခံရတဲ့ပုဂ္ဂိုလ်တွေမှာ အောက်ပါအတိုင်းဖြစ်သည်။

ဟားခါးမြို့နယ်

1.     Dr. Aye Aye Ngun (အမျိူးသားလွှတ်တော်)

2.     Pu Ngun Vung (အမျိူးသားလွှတ်တော်)

3.     Pu Tial Ling (ပြည်သူ့လွှတ်တော်)

4. Pu Zo Bawi (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၁) လက်ရှိ လွှတ်တော်ဥက္ကဌ

5. Pu Sui Thio (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၂) လက်ရှိ လမ်းပန်းဆက်သွယ်ရေးဝန်ကြီး

ဖလမ်းမြို့နယ်

1. Pu Zung Hlei Thang (အမျိူးသားလွှတ်တော်) လက်ရှိအမျိူးသားလွှတ်တော်အမတ်
2. Pu Riang Vel (ပြည်သူ့လွှတ်တော်) လက်ရှိ ပြည်သူ့လွှတ်တော်အမတ်
3. Salai Lian Luai (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၁) လက်ရှိဝန်ကြီးချူပ်
4. Pu Ral Hnin (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၂) လက်ရှိပြည်နယ်လွှတ်တော်အမတ်

တီးတိန်မြို့နယ်

1.     Pu Hang Khan Lian (အမျိူးသားလွှတ်တော် )

2.     Pu Thang Do Cin (အမျိူးသားလွှတ်တော်)

3.     Pu Piang Suan Mung (ပြည်သူ့လွှတ်တော်)

4. Pu Thang Tuan Pau (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၁)

5. Pu Mang Hin Dal (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၂) လက်ရှိ စိုက်/မွေး/သစ်တောဝန်ကြီး

မင်းတပ်မြို့နယ်

1.     U Ngai Tam Om (အမျိူးသားလွှတ်တော်)

2.     U Nay Lin Aung (ပြည်သူ့လွှတ်တော်) လက်ရှိပြည်သူ့လွှတ်တော်အမတ်

3. U Aung Tan (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၁) လက်ရှိ ပြည်နယ်လွှတ်တော်အမတ်

4. U Hung Nai (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၂)

မတူပီမြို့နယ်

1. Pu Van Ni (Vahnei) (အမျိူးသားလွှတ်တော်)

2.     Mai Then Dik (ပြည်သူ့လွှတ်တော်)

3. Pu Thang Cin (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၁)

4. Pu Vui Kaw (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၂) လက်ရှိ ဘဏ္ဍာရေးဝန်ကြီး

ထန်တလန်မြို့နယ်

1. Pu Henry Van Thio (အမျိူးသားလွှတ်တော်) လက်ရှိနိုင်ငံတော် ဒု-သမ္မတ

2.     Pu C. Za Cung (ပြည်သူ့လွှတ်တော်)

3. Pu Chan Ham (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၁)

4. Pi Ni Sui Lian (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၂)

တွန်းဇံမြို့နယ်

1.     Pu Suan Mang (အမျိူးသားလွှတ်တော်)

2.     Pu Suan Kap (ပြည်သူ့လွှတ်တော်)

3. Pu Kam Khen Mang (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၁)

4. Pu Thang Suan Zam @ Sia Zamno (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၂)

ကန်ပက်လက်မြို့နယ်

1.     Daw Khin Shwe Lwin (အမျိူးသားလွှတ်တော်) လက်ရှိ အမျိူးသားလွှတ်တော်အမတ်

2.     Daw Khin San Myint (ပြည်သူ့လွှတ်တော်)

3. U Kee Aung (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၁)

4. ဦးဖွေအား (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၂) လက်ရှိ လူဝင်မှုကြီးကြပ်ရေးဝန်ကြီး

ပလက်ဝမြို့နယ်

1.     ဦးပြေမင်း (အမျိူးသားလွှတ်တော်) လက်ရှိ ပြည်နယ်လွှတ်တော်အမတ်

2. ဦးဝှေ့တင်း (အမျိူးသားလွှတ်တော်) လက်ရှိအမျိူးသားလွှတ်တော်အမတ်

3.     ဦးအောင်ရွှေ (ပြည်သူ့လွှတ်တော်)

4. ဦးစိုးထက် (ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၁) လက်ရှိစည်ပင်ဝန်ကြီး

5. ဦးမျိူးထိုက်(ပြည်နယ်လွှတ်တော် – ၂) လက်ရှိ အမျိူးသားလွှတ်တော်အမတ်

Share.

About Author

Leave A Reply